Loading, please wait...

Staff Directory

Browse the directory below, or enter some search terms to narrow the list.

  • A name in part or whole: Jane Smith
  • A job title: Principal, Counselor, Nurse
  • At the elementary level, a grade level or subject: Kindergarten, Grade 2, Art
  • At the secondary level, a team or academic subject: 6th Grade Green, Social Studies, FACS

Administration

Carlos Diaz-Granados

Principal Elementary

Andrea Darmon

Administrative Intern Elem

Support Staff

Caroline Johnson

SecretarySECRETARIAL ASSISTANT

Renee Rachell

SecretaryATTENDANCE SECRETARY

Maggie Washburn

SecretaryLEAD SECRETARY/REGISTRAR

Kimberly Pearson

Nurse

Caiti Beazley

Counselor

Christina Beeman

Librarian

Teachers

Alex Angle

Traveling Vocal Music Teacher

Alex Baker

Traveling Art

Monica Barnes

Full Day KindergartenFIRST GRADE

Rachel Conrath

Grade 1

Diane Dressel

Full Day Kindergarten

Kelli Garnatz

Grade 2

Mark Gentry

Physical Education

Abby Hernandez

Grade 3

Lindsey Jones

Traveling Orchestra

Caroline Jost

Grade 2

Jeremy Kellhofer

Grade 5

Amanda Lindemann

Full Day Kindergarten

Ellen Mackey

Grade 2

Lacey Mensing

Grade 1

Theresa Meyer

Reading (Building)

Melanie Portell

Grade 5

Elizabeth Poston

Grade 4

Katherine Reed

Grade 4

Kevin Ronecker

Grade 4

Samantha Ruane

Grade 2

Tracie Schimsa

Grade 3

Meredith Sinn

Traveling Reading Teacher

Amanda Tabor

Grade 1FIRST GRADE

Danielle Toro

Grade 1

Beverly Tronicek

Traveling Esol Teacher

Terry Vowell

Physical Education

Special Education

Kelly Arnett

Special Educator

Aimee Bernier

Special Ed Staff

Dean Bigham

Special Ed Staff

Jeffrey Jinkerson

Special Ed Staff

Kelsey Kabuss

Special Ed Staff

Carolyn Keim

Special Ed Staff

Carol Lazenby

Special Ed Staff

Zachary Leake

Special Ed Staff

Irene Lynch

Special Ed Staff

Jessica Nagy

Special Educator

Catherine Notestine

Special Ed Staff

Gabrielle Porter

Special Ed Staff

Jennifer Rozier

Special Educator

Laurie Schaff

Special Ed Staff

Rachel See

Special Ed Staff

Shannon Seger

Coordinator

Aaron Tighe

Special Ed Staff

Anna Trigg

Special Ed Staff

Nicole Tucker

Special Educator

Classroom Assistants

Emily Babcock

Classroom Assistant

Kimberly Brenner

Classroom Assistant

Stephen Hanrahan

Classroom Assistant

Barbara Logan

Classroom Assistant

Colt Love

Classroom Assistant

Cafeteria

Casey Emmons

Child Nutrition Assistant

Susan Linneman

Elementary Child Nutrition Mgr

Custodians

Steven Bassett

Custodian Lead

Anthony Boitnott

Custodian 2

Ruth Ross

Custodian 2