Loading, please wait...

Administration

Danna Thorne

Principal Elementary 

Lauren Harr

Administrative Intern Elem INTERIM ADMINISTRATIVE INTERN

Support Staff

Lori Colona

Secretary 

Paula Shirley

Secretary 

Rebecca Sparling

Secretary 

Kim Merrifield

Nurse 

Alexandria Plunkett

Counselor 

Juliet Owens

Librarian 

Teachers

James Alsup

Physical Education 

Julie Backer

Reading (Building) 

Lisa Bear

Reading 

Alice Becker

Grade 3 

Angela Bell

Full Day Kindergarten 

Kate Buesching

Grade 3 

Robin Chamberlin

Grade 5 

Jamie Cobb

Grade 3 

Victoria Debruin

Grade 4 

Rhonda Fischer

Vocal Music 

Jeanne Gilbert

Full Day Kindergarten 

Kim Gough

Traveling Physical Ed Teacher 

Lisa Jarvis

Reading 

Christina Layfield

Grade 1 

Kaitlyn Lindbloom

Grade 3 

Shaina Martin

Grade 2 

Steven Moore

Grade 4 

Maggie Mueller

Traveling Orchestra 

Megan Pearson

Grade 5 

Michael Reyes

Grade 4 

Angela Reynolds

Grade 2 

Elizabeth Schenck

Grade 1 FULL DAY KINDERGARTEN

Lizabeth Schinsky

Physical Education 

Kimberly Sepe

Grade 1 

Jennifer Soetaert

Grade 5 

Kelsey Starr

Traveling Art 

Monica Summers

Grade 5 

Andrea Tukin

Traveling Esol Teacher 

Jennifer Williams

Grade 1 

Amanda Wills

Grade 4 

Marjorie Woods

Full Day Kindergarten 

Lorie Ziegler

Grade 2 

Special Education

Amy Ahearn

Special Ed Staff 

Aimee Bernier

Special Ed Staff 

Robyn Bradshaw

Special Ed Staff 

Molly Breslin

Special Educator 

Adriane Burt

Special Ed Staff 

Brian Carroll

Special Ed Staff 

Erin Chilson

Special Ed Staff 

Catherine Flowers

Special Ed Staff 

Linda Flowers

Special Ed Staff 

Mary Gilliam

Special Ed Staff 

Heather Hammerschmidt

Special Educator 

Jacqueline Hendricks

Special Ed Staff 

Cynthia Hof

Special Ed Staff 

Amy Hurt

Special Educator 

Keri Jenkerson

Special Ed Staff 

Ellen Lewis

Special Educator 

Kristin Lizana

Special Ed Staff 

Stephanie Ottinger

Special Educator 

Mark Rapert

Coordinator 

Carmen Reid

Special Ed Staff 

Julia Russell

Special Ed Staff 

Amanda Schmitt

Special Educator 

Sara Schreder

Special Ed Staff 

Teresa Wolz

Special Ed Staff 

Jill Wyatt

Special Ed Staff 

Classroom Assistants

Margaret Blackburn

Classroom Assistant 

Amber Lee

Classroom Assistant 

Kelly Marik

Classroom Assistant 

Cathleen Meuser

Classroom Assistant 

Donna Miller

Classroom Assistant 

Cafeteria

Pamela Bonagurio

Child Nutrition Assistant 

Gail Mcfarland

Child Nutrition Assistant 

Amy Oetjen

Child Nutrition Assistant 

Shelly Phillips

Elementary Child Nutrition Mgr 

Custodians

William Buehler

Custodian Lead 

Christopher Chatman

Custodian 2 

Cindy Saffa

Custodian 2