Loading, please wait...

Staff Directory

Browse the directory below, or enter some search terms to narrow the list.

  • A name in part or whole: Jane Smith
  • A job title: Principal, Counselor, Nurse
  • At the elementary level, a grade level or subject: Kindergarten, Grade 2, Art
  • At the secondary level, a team or academic subject: 6th Grade Green, Social Studies, FACS

Administration

Christopher Colgren

Principal Middle Sch Assistant

Adam Gabris

Principal Middle Sch Assistant

Aaron Wilken

Principal Middle School

Support Staff

Julie Bibb

SecretaryMAIN OFFICE / GABRIS

Amy Earley

Registrar

Andrea Garner

SecretaryMAIN OFFICE / COLGREN

Sarah Guest

SecretaryMAIN OFFICE / ATTENDANCE

Mary Schroeder

SecretaryMAIN OFFICE / PRINCIPAL

Jennifer Cullen

Nurse

Maggie Mcdonald

Nurse

Stephanee Cervantes

Counselor7TH GRADE

Julia Iannazzo

Counselor

Alice Patton

Counselor6TH GRADE

Leslie Thompson

Librarian

Teachers

Julia Adams

Secondary Language Arts8th Grade Explorers

Brittany Belgeri

Social Studies6TH GRADE SEARCHERS

Brian Carpenter

FrenchENCORE

Anna Casey

Secondary Language Arts6TH GRADE SEARCHERS

Sharon Castillo

FacsENCORE

Amber Choate

Secondary Language Arts8TH GRADE EXPLORERS

Cari Cowan

Secondary Language ArtsVOYAGER

Evelyn Cox

Secondary Science7th Grade Dream

Nicole Cramer

OrchestraEncore

Jennifer Danner

Secondary Math7th Grade Olympic

Hope Declue

Secondary Language Arts6th Grade Seeker

Amanda Delmain

Secondary Language Arts6th Grade Seeker

Danielle Dolan

Secondary Science7th Grade Olympic

Polly Ehlert

Drama/SpeechTHEATER ARTS

Taryn Fennessey

Secondary Language Arts6th Grade Searchers

Michele Forrest

Secondary Language Arts7TH GRADE OLYMPIC

Ryan Giesing

Social StudiesVOYAGERS

Nicole Griffing

Physical Education8TH GRADE VOYAGER

Michelle Halter

Traveling ArtENCORE

Sarah Harashe

Secondary Science8th Grade Voyager

Mary Heinemann

Secondary Science6th Grade Searchers

Robert Hicks

Secondary Science8TH GRADE EXPLORERS

Jennifer Houchins

Vocal MusicVOCAL MUSIC

Arvie Kilongkilong

Physical Education8TH GRADE EXPLORERS

Marla Kindt

Secondary Language Arts7TH GRADE DREAM

Lori Kitrel

Secondary Language Arts8th Grade Voyager

Rhonda Kloeppel

Social Studies8th Grade Explorers

Sarah Lammers

Secondary Language Arts7TH GRADE DREAM

Carla Leininger

Secondary Math7TH GRADE DREAM

Kirstin Maciak

Traveling Math Teacher

Stephen Mazzola

Physical Education7TH GRADE OLYMPIC

Marci Mccrary

Social Studies7th Grade Olympic

Anne Medrano

Traveling Spanish TeacherENCORE

Morgan Millheiser

Traveling Esol Teacher

Jason Mittler

Physical Education6TH GRADE SEARCHERS

Mary Moosmann

Secondary Science6th Grade Seeker

Elizabeth Morningstar

ArtART

Christopher Morton

Social Studies7TH GRADE DREAM

Jason Neal

Secondary Math

Debbie Odlum

FacsEncore

Joseph Padawan

BandBAND

Nicole Regan

Science/Social Studies7TH GRADE OLYMPIC

Cassandra Renner

Traveling Band Teacher

Cheryl Rock

TechnologyEncore

Christopher Sakowski

BandEncore

Allison Seitz

Secondary Language ArtsCCLA

Alison Smith

Academic Stretch

Diana Stiefer

Physical Education6TH GRADE SEEKER

Karen Strength

Secondary Math8th Grade Voyager

Ellen Summers

Physical Education7TH GRADE DREAM

Emily Sumner

Secondary Math6th Grade Searchers

Lisa Tapella

Business EducationENCORE

Bryan Tenny

Material ProcessesMATERIALS PROCESSING

Bergen Toth

Social Studies6th Grade Seeker

Alison Wallace

SpanishEncore

Nicole Wasielewski

Secondary Language Arts7th Grade Olympic

Kyle Weber

Secondary Math8TH GRADE EXPLORER

Kory Wisdom

Secondary Math6TH GRADE SEEKER

Special Education

Sara Ahearn

Teacher Assistant

Hannag Altameimi

Teacher Assistant

Andrea Angelo

Speech Pathologist

Laura Beckhard

Teacher

Melissa Castens

Teacher

Kristine Cunningham

Nursing Staff

Patricia Dean

Teacher

Nicole Domachowski

Aba Associate

Rebeccah Durell

Teacher

Dianne Elson

Teacher Assistant

Merit Emberton

Teacher

Samantha Gilbert

Teacher Assistant

Ryan Grice

Teacher

Lisa Hatz

Social Workers

Barbara Hessel

Physical Therapist

Haley Howes

Teacher Assistant

Wilbur Laulo

Teacher

Stacie Ledgerwood

Interpreter

Calvin Lewis

Interpreter

Lindsey Meinhardt

Teacher

Danielle Momtaz

Teacher

Nicholas Odonnell

Adaptive Pe

Deborah Penn

Teacher Assistant

Kimberley Pfaff

Teacher

Julie Powers

Special Education Administrator

Alex Pyles

Teacher Assistant

Thomas Robertson

Teacher Assistant

Megan Schaller

Teacher

Jaime Shelden

Speech Pathologist

Morgan Shirley

Occupational Therapist

Elizabeth Smith

Teacher

Kerri Srsen

Teacher

Kelsey Tobey

School Psychologist

Ariel Wright

Teacher

Mary Wright

Physical Therapist

Classroom Assistants

Jennifer Houser

Classroom Assistant

Cafeteria

Rachel Baker

Child Nutrition Assistant

Patricia Cummings

Child Nutrition Assistant

Linda Edwards

Child Nutrition Assistant

Lori Horack

Child Nutrition Assistant

Renee Lendman

Secondary Assistant Manager

Melody Waggoner

Secondary Manager

Custodians

Dalton Crump

Custodian 2

Edward Fox

Custodian Head

Deborah Jinks

Custodian 2

Susan Ross

Custodian Lead

Eric Tung

Custodian 2