Loading, please wait...

Staff Directory

Browse the directory below, or enter some search terms to narrow the list.

  • A name in part or whole: Jane Smith
  • A job title: Principal, Counselor, Nurse
  • At the elementary level, a grade level or subject: Kindergarten, Grade 2, Art
  • At the secondary level, a team or academic subject: 6th Grade Green, Social Studies, FACS

Administration

Karen Calcaterra

Principal High School

Colleen Fields

Principal High Sch Assistant

Michael Franklin

Principal High Sch Associate

Timothy Jones

Principal High Sch Assistant

Amanda Lewis

Principal High Sch Assistant

Kirti Mehrotra

Principal High Sch AssistantClass Of 2024

Jonathan Sumner

Activities Director

Support Staff

Karen Barber

Secretary

Stephanie Dolan

SecretaryGuidance

Denice Flannigan

Secretary

Donna Hagemeier

SecretaryCollege & Career

Laura Johnson

SecretaryAttendance

Lisa Jury

Secretary

Ann Madden

SecretaryActivities

Jennifer Mall

Secretary

Kelly Mehegan

Secretary

Marie Millsaps

RegistrarRegistrar

Kerry Phillips

Secretary

Julie Poulin

Secretary

Rosean Zufall

Secretary

Kristen Emms

Nurse

Kaylin Zimmer

Nurse

Barbara Mullen

Parking Lot Attendants

There are no records to display.

Adam Marroquin

Music Assistant

Tom Quatmann

Hall Monitor

Morgan Taylor

Hall Monitor

There are no records to display.

Tim Casey

Study Hall

Jessica Brawner

Aplus Coordinator

Alex Dusenberry

College Career CounselorLast Names L-Z

Sarah Hicks

College Career CounselorLast Name A-K

Katie Moorman

CounselorLast Names Sc-Z

Stephanie Mullins

CounselorLast Names Hj-Mc

Terence Small

CounselorLast Names Md-Sb

Annie Tichacek

CounselorLast Names D-Hi

James Waeckerle

CounselorLast Names A-C

Rosann Emerson-Fox

Traveling Soc/Emo Behavior

Cindy Laudel

Social Worker

Nichole Ballard-Long

Librarian

Jane Lingafelter

Librarian

Teachers

Curtis Ahlers

Material Processes

Lauren Arnet

FACS

Seth Atkins

Secondary Math

Brad Balog

Traveling Band TeacherEncore

Julie Bates

American Sign Language

Julie Bayha

Traveling Spanish Teacher

Scott Beaver

Business Education

Emily Benner

Art

Traci Bolton

Band

Lyubov Briginets

Art

Ryan Butchart

Spanish

Shannon Campbell

Secondary Science

David Choate

Secondary Language Arts

Katrina Clark

Secondary Math

Frank Consolino

Secondary Science

Vincent Deblasi

Social Studies

John Deken

Social Studies

Matt Dirnbeck

Secondary Science

Lisa Donovan

Secondary Language Arts

Lori Dziewa

Secondary Science

Megan Eisenhour

Secondary Language Arts

Douglas Ell

Social Studies

Natasha Fischer

Drama/Speech

Brian Fish

Spanish

Jodie Fowler

Material Processes

Tracy Gladden

Secondary Language Arts

Crystal Gray

Secondary Language Arts

Holly Green

Business Education

Carrie Guenzler-Heaney

Social Studies

Joseph Gutowski

Orchestra

Erin Hagglund

FACS

Carrie Hall

Secondary Science

Jill Harmon

Secondary Math

Paige Hartley

Gifted Resource Teacher

Nicole Hauser

French

Scott Haxton

Secondary Science

Adam Hicks

Physical Education

Scott Holtmann

Secondary Science

Stefanie Hruby

Secondary Math

Dawn Indelicato-Faw

Secondary Language Arts

Jennifer Ingram

Secondary Language Arts

Paul Jaycox

Secondary Language Arts

Jennifer Keillor

Secondary Science

Bryan Keim

Virtual High School Teacher

Jessica Kempf

Secondary Science

Steve Klawiter

Social Studies

Christine Kozlowski

Spanish

Donald Kreienkamp

Secondary Language Arts

Jeffrey Landow

Secondary Language Arts

Meghan Landwehr

Secondary Language Arts

Rebecca Lawrence

FACS

Jodie Lee

Social Studies

Ashley Lewis

Health

Kelli Loeffler

Secondary Math

Christopher Lofgren

Secondary Science

Jason Long

Traveling Band Teacher

Patricia Mabie

Secondary Math

David Manne

Physical Education

Maria Marasigan

Secondary Science

Sarah Masterson

Spanish

Mark Mcallister

Material Processes

Amy Merriott

Social Studies

Denise Meyer

Physical Education

Elizabeth Morningstar

Art

Josie Muenks

Traveling FACS Teacher

Sean O Connor

Secondary Math

Meghan O Donnell

Art

Kevin O Gorman

Secondary Math

Kathleen Palecek

Traveling ESOL Teacher

Steven Patton

Traveling OrchestraEncore

Jennifer Pautz

Secondary Language Arts

Emily Pestka

Secondary Math

Caroline Podgornik

Traveling Gifted Teacher

Leah Ralph

FACS

Whitney Ralph

Student Restore Prgm Teacher

Rachel Rea

Virtual High School Teacher

Samuel Ritchie

Secondary Math

Lauren Sakowski

Art

Sarah Scerba

Secondary Science

Sean Schierbecker

Traveling Band Teacher

Jason Schneider

Secondary Math

Melissa Schroeder

Physical Education

Melissa Schumacher

Secondary Language Arts

Christy Shaffer

Vocal MusicEncore

Kathryn Shea

Secondary Language Arts

Krista Silvernail

Social Studies

James Smith

AFJROTC

Nancy Smith

Secondary Language Arts

Steven Stallis

Secondary Math7th Grade Green

Matthew Steffens

Business Education

Elizabeth Steiner

Secondary Science

Emmanuelle Tamaroff

French

Dylan Thomas

Secondary Math

Sophia Title

Secondary Language Arts

Sarah Trankle

Secondary Language Arts

Brittany Trott

Social Studies

Rick Voss

Physical Education

Matthew Waeckerle

Social Studies

Matthew Warren

Social Studies

Gretchen Whelan

Secondary Science

Amy White

Secondary Language Arts

Craig Wideman

Secondary Science

Joseph Wier

Secondary Science

Nathan Willard

Secondary Language Arts

David Witter

Physical Education

Debbie Wright Kempen

Spanish

Tim Yeargain

Social Studies

Matt Zahradka

AFJROTC

Lori Zang-Berns

Social Studies

Cheryl Zimmerman

Secondary Math

Special Education

Kelly Arntzen

Special Ed Staff

Debbie Ballard

Special Educator

Megan Begley

Special Ed Staff

Adrienne Belcher

Special Ed Staff

Kory Brown

Special Educator

Brandi Buffington

Special Ed Staff

Ashley Emge

Special Ed Staff

Shay Forsythe

Coordinator

Naomi Franzblau

Special Ed Staff

Jessica Givens

Special Ed Staff

Christine Greife

Special Educator

Cory Hicks

Special Educator

Daniel Horst

Special Educator

Susan Lesher

Special Educator

Kathleen Loesche

Special Educator

Deborah Lorsung

Special Educator

Sharon Luedloff

Special Educator

Julie Mcdonald

Special Educator

Jane Montani

Special Ed Staff

Colleen Odle

Special Educator

Laurie Schaaf

Special Ed Staff

Alicia Scheidenhelm

Special Educator

Sandy Schilling-Gal

Special Educator

Rachel See

Special Ed Staff

Iesha Smith

Special Ed Staff

Benjamin Stockwell

Special Educator

Zackary Sutter

Special Educator

Aaron Tighe

Special Ed Staff

Anna Trigg

Special Ed Staff

Robin Van Iwaarden

Secondary Resource Assistant

Terri Warnars

Special Educator

Cafeteria

Bei Dong

Child Nutrition Assistant

Kimberly Moore

Secondary Manager

James Norvell

Child Nutrition Assistant

Diane Pfeiffer

Secondary Assistant Manager

Maria Robb

Child Nutrition Assistant

Sharen Seiter

Child Nutrition Assistant

Custodians

James Allen

Custodian 2

Kyle Bellville

Custodian 2

Gina Busch

Custodian 2

Susanne Jessen

Custodian Head

Michael Longhibler

Custodian 2

Samantha Mccoy

Custodian 2

Ben Miller

Custodian 2

Kevin Otoole

Custodian 2

David Shields

Custodian 2