Loading, please wait...

Staff Directory

Browse the directory below, or enter some search terms to narrow the list.

  • A name in part or whole: Jane Smith
  • A job title: Principal, Counselor, Nurse
  • At the elementary level, a grade level or subject: Kindergarten, Grade 2, Art
  • At the secondary level, a team or academic subject: 6th Grade Green, Social Studies, FACS

Administration

David Arledge

Principal High Sch Assistant

George Calhoun

Principal High Sch Assistant

Melissa Schroeder

Principal High Sch Assistant10th Grade

Corey Sink

Principal High School

Jennifer Strauser

Principal High Sch Associate

Daniel Thoman

Principal High Sch Assistant

Gregg Cleveland

Activities Director

Support Staff

Laura Bradford

Secretary

Whitney Crone

Secretary

Theresa Esslinger

Secretary

Jennifer Friedmann

Secretary

Kim Gardner

Secretary

Cindy Hirsch

Secretary

Leslie Jackson

Secretary9th Grade

Sally Manley

Secretary11th Grade

Lynn Marshall

Secretary

Kristine Martin

Secretary

Paula Ochoa

Secretary12th Grade

Jaclyn Skaggs

Secretary

Laura Sneeringer

Registrar

There are no records to display.

Mel Lunda-Caruso

Parking Lot Attendants

Erin Stebor

Classroom Assistant

Julie Ferguson

Music Assistant

Marianne Leighton

Music Assistant

Audrey Bell

Hall Monitor

Abra Phillips

Hall Monitor

Frederick Wasson

Hall Monitor

Elliot Woll

ISS Short Term

There are no records to display.

Austin Kirby

A+ Coordinator

Emily Mcknight

CounselorLast Names Se-Z

Kristina Raymond

CounselorLast Names Mo-Sc

Jordan Roche

Counselor

Molly Smith

CounselorLast Names A-Da

John Wunderlich

CounselorLast Names Hol-Mi

Anna Greenwood

Soc/Emo Behavior Specialist

April Welch

Social Worker

Ashley Eiswirth

Librarian

Dawn Jerger

Librarian

Teachers

Alysia Abbott

Secondary Math

Scott Allen

Social Studies

Paul Arway

Secondary Language Arts

Carlo Atienza

Secondary Math

Carolyn Baremore

Secondary Science

Keith Baremore

Secondary Science

Diane Bashirian

Art

Olivia Bauer

Secondary Language Arts

Gary Baumstark

Secondary Language Arts

Thomas Beckmeyer

Material Processes

Maggie Beike

Traveling Math Teacher

Thomas Beilmann

Student Restore Prgm Teacher

Tim Boeddeker

Traveling Physical Ed Teacher

Tom Broekelmann

Secondary Language Arts

Morgan Burks

Secondary Math

Jenna Carlson

Secondary Math

Corey Choate

Business Education6th Grade Seeker

Bryan Clar

Social Studies

Jason Conley

Physical Education

Jena Copeland

Traveling Band Teacher

Lyndsey Critchell

Secondary Math

James Daffron

Physical Education

Alyse Deason

Secondary Science

Bradley Demattei

Material Processes

Janice Denure

French

Douglas Dietrich

Business Education

Rebecca Dillon

Secondary Math

Samuel Dilorenzo

Traveling ESOL Teacher

Kimberly Eastlund

Social Studies

Bill Edwards

Technology

Allison Endicott

Secondary Language Arts

Jessica Esfahani

Art

Emily Ewald

Spanish

Ellen Garner

Social Studies

Andrew Gensler

Secondary Language Arts

Luke Gentry

Social Studies

Ralph Gianino Iv

Physical Education

Catie Gray

Spanish

Trevor Grimshaw

Physical Education

Michael Hanna

Secondary Math

Karen Happel

Secondary Math

Kathleen Hardee

Secondary Science

Rachel Haywood

FACS

Christopher Herbert

Social Studies

Jennifer Highfill

Spanish

Matthew Hoevelmann

Secondary Math

James Hunt

Cooperative Education

Kathryn Ingenbohs

Secondary Science

Olivia Jaeger

Traveling Art

Bryan Keim

Virtual High School Teacher

Dustin Klenke

Secondary Science

Jeremy Knudtson

Band

Mandy Kotraba

Secondary Science

Julianne Kramer

Secondary Science

Heidi Krieger

FACS

Chadd Lamason

Physical Education

Jonathon Langenbacher

Secondary Science

Anthony Larusso

Physical Education

Emily Lawrence

Secondary Language Arts

Darrell Lewis

Health

Sheri Lindemann

Secondary Science

Diane Lucas

FACS

Stacey Mcadams

Art

Michael Mcdonald

Secondary Math

Julia Mcintyre

Secondary Language Arts

Denise Mcswain

Student Restore Prgm Teacher

Laura Medrala

Secondary Language Arts

Melissa Menchella

Physical Education

Sandra Merrell

Social Studies

Carmel Middelbos

Secondary Language Arts

Erin Miller

Art

Julie Montgomery

American Sign Language

Justin Morris

Social Studies

Mark Mosley

Secondary Language Arts

Lindsey Mueller

Secondary Science

Terri Myers

Secondary Language Arts

Rachel Nanak

Social Studies

Jeanette Oberg

French

Keith Pardeck

Secondary Language Arts

Brent Pearson

Secondary Language Arts

Jo Pinnell

Secondary Math

Deborah Powell

FACS

Dania Ramirez-Bayron

Spanish

Rachel Rea

Virtual High School Teacher

Cassandra Renner

Traveling Band Teacher

Andrew Ribbing

Secondary Science

Josh Sander

Social Studies

Nathan Schaefferkoetter

Vocal Music

Justin Scheuer

Drama/Speech

Gary Schneider

Secondary Math

Lauren Schoellhorn

Social Studies

Elizabeth Schoessel

Social Studies

Sara Schroeder

Social Studies

Kathleen Schulze

Secondary Language Arts

Michael Schweickhardt

Material Processes

Rebecca Schweizer

Gifted Resource Teacher

Brad Smelser

Traveling Band Teacher

Rebecca Stevenson

Secondary Language Arts

Matthew Strickland

Secondary Science

Jordan Sullivan

Secondary Math

Jacob Sumner

Physical Education

Michael Thebeau

Secondary Science

Anna Voigt

Physical Education

Stacey Watson

Secondary Science

Julie Weitzel

Spanish

Kristina Welch

Art

Mary White

Orchestra

Angela Wilke

FACS

Patrice Willard

Secondary Math

Jessica Williams

Gifted Resource Teacher

Carol Wray

Secondary Science

Teresa Yakel

Social Studies

Special Education

Adreneh Allen

Special Ed Staff

Aimee Bernier

Special Ed Staff

Jonathan Boedges

Special Educator

Jessica Bolzenius

Special Ed Staff

Courtney Boyle

Special Educator

Jennifer Boyle

Special Educator

Cynthia Breitweiser

Special Ed Staff

Richard Brzenk

Special Ed Staff

Krystle Crayton-Day

Special Educator

Marcie Dawson

Special Ed Staff

John Deavers

Special Educator

Marie Deprospero

Special Educator

Nicole Domachowski

Special Ed Staff

Sarah Duvernell

Special Ed Staff

Jacqui Felgate

Special Educator

Tabatha Hoffmeyer

Special Educator

Julie Holtz

Special Educator

Nikolina Kostadinova

Special Ed Staff

Megan Kreitman

Special Educator

Sarah Lancaster

Special Ed Staff

Wilbur Laulo, Jr

Special Educator

Kathleen Loesche

Special Educator

Colleen Lofgreen

Secondary Resource Assistant

Wendy Martin

Special Ed Staff

Kendall Meloy

Special Educator

Lauren Morris

Special Educator

Carmen Morrison

Special Ed Staff

Christi Morse

Special Educator

Aileen Nagel

Special Ed Staff

Aurorah Nunley

Student Teacher

Karoline Patterson

Special Educator

Carmen Reid

Special Ed Staff

Sue Reilly

Special Educator

Greg Rieken

Special Ed Staff

Jennifer Ruocco

Special Educator

Laurie Schaaf

Special Ed Staff

Jennifer Shannon

Special Ed Staff

Scott Sherp

Special Educator

Kay Stiles

Special Educator

Christine Ude

Coordinator

Dorothy Vardsveen

Special Educator

Tia Wilson

Special Ed Staff

Jill Wyatt

Special Ed Staff

Ryan Zieg

Special Educator

Cafeteria

Catherine Birmes

Secondary Assistant Manager

Robin Essig

Child Nutrition Assistant

Mary Gonzalez

Child Nutrition Assistant

Angela Hallemann

Child Nutrition Assistant

Natasha Mckay

Secondary Manager

Darlene Moore

Child Nutrition Assistant

Terri Mruzik

Child Nutrition Assistant

Tammy Poirrier

Child Nutrition Assistant

Kathleen Wickert

Child Nutrition Assistant

Custodians

Christy Bivins

Custodian Head

William Carpenter

Custodian 2

Robert Carrell

Custodian 2

Mike Curtis

Custodian 2

Ralph Dizon

Custodian 2

Mark Fowler

Custodian 2

Michael Linkogel

Custodian 2

Austin Lopez

Custodian 2

Amanda Schewe

Custodian 2

Justin Skaggs

Custodian 2